Reminiscence pomáhala seniorům a seniorkám v období karantény

 

Projekt REMOS©KA probíhá díky finanční podpoře Otto per mille. logo_8x1000_Valdesi_Progetti-1

V letošním roce jsme zahájili projekt REMOS(C)A, REminiscence Moderně s Computerem.
Jde o metodu kreativní reminiscence, práce se vzpomínkami, při které budeme používat moderní techniku (tablety, VR brýle apod.).

Než jsme však stačili zahájit projekt, domovy seniorů (jak instituce, tak skutečné domovy) se v souvislosti s koronakrizí uzavřely. Spolupracujeme dlouhodobě s Centrem služeb pro seniory Prahy 7, odkud jsme měli zprávy o osamělosti lidí tam ubytovaných. Nejprve jsme si s několika klienty a klientkami z Domova telefonovali, abychom snížili jejich osamělost. Telefon však nenahradí osobní kontakt a podle vlastních slov starší lidé trpěli mimo jiné tím, že celé dny neviděli rouškou nezakrytý obličej. Ocitli se v situaci, kdy nemohli ven ani ze svého pokoje a místní personál se k nim přibližoval právě jen s obličejem zakrytým rouškou, případně za plexisklovým hledím.

Využili jsme možností Lifetoolu a do Domova přinesli dva tablety s nainstalovanou komunikační aplikací. Když jsme pak zavolali, pracovnice Domova vždy klientovi či klientce aplikaci spustila a reminiscenční hovor z očí do očí, zaměřený na vzpomínky mohl začít. Seniorky velmi ocenily, že s nimi hovořil skutečný člověk. Mohly pozorovat emoce, které hovor provází a s naší kolegyní, která s nimi telefonovala, sdílely mnohé vzpomínky na mládí. Kolegyně Eva se během hovorů doptávala na detaily a ze sdělených vzpomínek pak vytvořila výtvarné koláže, které jsme hned po otevření Domova veřejnosti seniorkám předaly. Bylo zajímavé vidět, jak vzpomínky, zachycené fotografiemi, texty i malbou, okamžitě podněcovaly další vzpomínání na události i lidi na obrázcích zachycené, ženy vzpomínky doplňovaly, uváděly detaily, které nikdy dřív v hovorech nezmínily. Také je potěšilo, že se budou moci o takto ztvárněné vzpomínky podělit s návštěvami, které měly ten den odpoledne za nimi přijít. Koláže budou zarámované a mohou viset v pokojích klientek jako pěkný obraz i vhodný podnět k dalšímu vzpomínání pro jakékoli návštěvy i pro ženy samotné.

Na fotografie z předání se můžete podívat zde:

blanka 1   helenka.1  veronika.1

Přehled koláží naleznete zde:

scan099  scan100  scan101

Reminiscence v Centru služeb pro seniory v Praze 7 pokračuje i v druhém pololetí 2020. Podívejte se na další výtvarné koláže ze společného vzpomínání.

kolaz Jiroutkova                kolaz Mrhalova

Za reminiscenci Lifetool
Alena Fendrychová a Eva Křivohlávková