Do trafiky s tabletem

30. října 2018
(přeloženo z rakouského originálu)
Napsala: Saskia Dyk
11. 5. 2018

Nové technologie, jako jsou tablety, dávají hlas lidem s postižením.

#PrávoNaKomunikaci

#RechtAufKommunikation

Do trafiky s tabletem Mit dem Tablet in die Trafik
30. října 2018 - Do trafiky s tabletem

Tablet je připevněn k invalidnímu vozíku pomocí speciálního držáku. Ursula Obermayerová má tak svůj „náhradní hlas“ stále k dispozici. (Foto: Ulrike Rauch)

 

Když si chce Ursula Obermayerová koupit cigarety, nikdy nesmí chybět její iPad. „Jedny lehká Marlbora prosím," říká hlas z přístroje, který ji zastupuje v tom, co sama nezvládá.

Automobilová nehoda obrátila Ursule život naruby. Dříve pracovala jako mistrová a od nehody má takové postižení, které vyžaduje neustálou asistenci. Je upoutaná na invalidní vozík a věci, které pro ni byly dříve samozřejmé, se musí znovu naučit.

Zejména mluvený projev je pro ni výzvou. "Lidé, kteří mě neznají, mi moc dobře nerozumí, protože se mi velmi těžko mluví." Od své logopedky se dozvěděla o poradenském centru LIFEtool ve Štýrském Hradci.

ursula2

Hlas z iPadu nahrazuje řeč. (Foto: Ulrike Rauch)

Tablet je připevněn k invalidnímu vozíku pomocí speciálního držáku. Ursula Obermayerová má tak svůj „náhradní hlas“ stále k dispozici. V aplikaci "GoTalkNow" ukládá se svou asistentkou nejpoužívanější slova. Aplikace se ovládá jednoduchým stisknutím tlačítka. IPad je v podstatě její tlumočník.

ursula3

V aplikaci "GoTalkNow" ukládá se svou asistentkou nejpoužívanější slova. Aplikace se ovládá jednoduchým stisknutím tlačítka. (Foto: Ulrike Rauch).

"Takto si objednávám v restauraci nebo si kupuji cigarety v trafice," vysvětluje paní Obermayerová. Přívětivý obchodník jí podává cigarety. "Prosím, dejte mi drobné do peněženky", žádá Ursula Obermayerová prostřednictvím své aplikace.  

Mezitím se Ursula zaměřuje na nové profesní cíle: předtím, než utrpěla nehodu, pracovala na počítači. Nyní testuje speciální klávesnici od LIFEtoolu s mřížkou. Tak může znovu pracovat na počítači a komunikovat prostřednictvím e-mailu. "Nyní bych si chtěla najít nějakou práci v kanceláři. To by bylo skvělé!

Centrum poradenství LIFEtool Diakonie ve Štýrském Hradci poskytuje informace o pomůckách a speciálním softwaru pro osoby se zdravotním postižením v oblastech komunikace a přizpůsobování pracovišť lidem s postižením. Stejně jako LIFEtool v Praze www.lifetool.cz


Tablety se speciálními hlasovými aplikacemi, počítače aktivované hlasem a ovládané očima nebo další pomůcky umožňují lidem komunikovat, aniž by byli schopni mluveného projevu, vedli rozhovory a rozhodovali se samy.

Informace a kontakt na LIFEtool Graz: www.lifetool-graz.at

Diakonie Österreich. Mit dem Tablet in die Trafik [online]. Lifetool: ©2018 [cit. 20.6.2018]. Dostupné z: http://blog.diakonie.at/

 

Digiklub - kurz ovládání tabletu pro seniorky a seniory