Reminiscence pomáhala seniorům v období karantény

 

Projekt REMOS©KA probíhá díky finanční podpoře Otto per mille. logo_8x1000_Valdesi_Progetti-1

V letošním roce jsme zahájili projekt REMOS(C)A, REminiscence Moderně s Computerem.
Jde o metodu kreativní reminiscence, práce se vzpomínkami, při které však budeme používat také
moderní techniku (tablety, VR brýle apod.).

Než jsme však stačili zahájit projekt, domovy seniorů (jak instituce, tak skutečné domovy) se v souvislosti s koronakrizí uzavřely. Spolupracujeme dlouhodobě s Centrem služeb pro seniory Prahy 7, odkud jsme měli zprávy o osamělosti lidí tam ubytovaných. Nejprve jsme si s několika klienty z Domova telefonovali, abychom snížili jejich osamělost, telefon však nenahradí osobní kontakt a podle vlastních slov staří lidé trpěli mimo jiné tím, že celé dny neviděli rouškou nezakrytý obličej. Ocitli se v situaci, kdy nemohli ven ani ze svého pokoje a místní personál se k nim přibližoval jen s obličejem zakrytým rouškou, případně za plexisklovým hledím.

Využili jsme možností Lifetoolu a do Domova přinesli dva tablety s nainstalovanou komunikační aplikací. Když jsme pak zavolali, pracovnice Domova vždy klientovi aplikaci zpustila a reminiscenční hovor z očí do očí, zaměřený na klientovy vzpomínky mohl začít. Seniorky velmi ocenily, že s nimi hovořil skutečný člověk, mohly pozorovat emoce, které hovor provází a s naší kolegyní, která s nimi telefonovala, sdílely mnohé vzpomínky na mládí. Kolegyně Eva se během mnoha hovorů doptávala na detaily a ze sdělených vzpomínek pak vytvořila výtvarné koláže, které jsme hned po otevření Domova veřejnosti seniorkám předaly. Bylo zajímavé vidět, jak vzpomínky, zachycené fotografiemi, texty i malbou, okamžitě podněcovaly další vzpomínání na události i lidi na obrázcích zachycené, ženy vzpomínky doplňovaly, uváděly detaily, které nikdy dřív v hovorech nezmínily. Také je potěšilo, že se budou moci o takto ztvárněné vzpomínky podělit s návštěvníky, které měli ten den odpoledne za nimi přijít. Koláže budou zarámované a mohou viset v pokojích klientek jako pěkný obraz i vhodný podnět k dalšímu vzpomínání pro jakékoli návštěvy i pro ženy samotné.

Na fotografie z předání se můžete podívat zde:

blanka 1   helenka.1  veronika.1

Přehled koláží naleznete zde:

scan099  scan100  scan101

Reminiscence v Centru služeb pro seniory v Praze 7 pokračuje i v druhém pololetí 2020. Podívejte se na další výtvarné koláže ze společného vzpomínání.

kolaz Jiroutkova                kolaz Mrhalova

Za reminiscenci Lifetool
Alena Fendrychová a Eva Křivohlávková

Digiklub - kurz ovládání tabletu pro seniory